Materiál obuvi

Podrobný popis materiálov použitých na našich topánkach.

Useň (Koža)

Najčastejšie používaný materiál s ideálnymi vlastnosťami pre výrobu obuvi. Používané materiály - hovädziny, bravčoviny, Koziny, konina, teľaciny, reptília Useň je priedušná, mäkká, má veľmi dobré absorpčné schopnosti a je schopná sa prispôsobiť individuálnemu tvaru nohy. Rozoznávame niekoľko základných druhov usní:

  • Hladká useň má jemne štruktúrovaný povrch s malými pórmi, ktorý môže byť spracovaný v matnom alebo lesku.
  • Lakovaná useň s hladkým a vysoko lesklým povrchom, ktorý je dosiahnutý lakovou úpravou usne. Jej povrch je veľmi chúlostivý na mechanické poškodenie, chemické vplyvy, rozmáčaniu a mráz.
  • Nubuk je useň brúsená po líci. Podkategórií je tzv. "Písavý nubuk", ktorý necháva i po veľmi jemnom kontakte prstov alebo iných predmetov na líci stopy odstrániteľné ďalším pretrením alebo prekefovaním.
  • Velúr (semiš) je useň brúsená po rube, vlas zostáva na povrchu, ľudový názov je semiš. Je menej náchylný na poškodenie než nubuk.
  • Podrážková useň je druh usne, ktorá sa používa na výrobu podošvy pre spoločenskú obuv. Je veľmi citlivá na vlhko a nerovný povrch.
  • Potiahnutá useň

Ďalší materiály

Syntetické materiály - PVC, PU, ​​guma - plasty, koženky, Poroméry - tieto materiály svojím vzhľadom často pripomínajú useň, ale ich vlastnosti nedosahujú kvalít prírodných usní - priedušnosť, absorpcia, prispôsobivosť. Je vhodné ich kombinovať s priedušnými podšívkami, novými, rýchlo sa presadzujúcimi materiálmi z PVC a PU. Nové možnosti vo farebnosti a tvarovanie inšpirujú pre vznik nových výrobkových skupín, najmä v mladej móde. Popri už spomínaných vlastností, ktoré sú prínosom pre vzhľad obuvi, je ďalším jednoznačným argumentom pre ich používanie nízka cena.
Textilné materiály - tkané, netkané - používa sa na ľahšiu, často letnú alebo domácu obuv. Najaktuálnejším vrchným materiálom na báze textilu je streč, ktorý poskytuje dostatočné pohodlie pre nosenie. Tento materiál je priedušný, ľahko sa udržuje a má dostatočnú trvanlivosť a odolnosť.

  • Poroméry sú syntetické usne, ktoré sa svojím vzhľadom i fyzikálnymi vlastnosťami podobajú prírodným usniam. Sú veľmi jednoduché na údržbu a starostlivosť.
  • Guma majú podobné vlastnosti ako plastové materiály, používa sa na špeciálnu pracovnú ochrannú obuv.
  • Kombinované materiály používajú sa najmä pri športovej obuvi, kde umožňujú nekonečné farebné a strihové inovácie.
  • Vodonepriepustná membrána tento špeciálny materiál zaisťuje vodonepriepustnosť a priedušnosť obuvi (napr. GORE-TEX). Používa sa najmä pre turistickú a športovú obuv.

Podošvy

Podošvy sú najviac namáhané spodkové diely, ktoré prichádza do styku s povrchom, po ktorom sa pohybujeme. Majú chrániť nohu pred chladom, horúčavou, nerovností terénu, pred ostrými predmetmi apod. Druhy podošvou:

  • Usňová - jej typickou vlastnosťou je zmena farby (stmavnutie), najmä pri trvalejšom vystavení účinkom slnečných lúčov. Je vhodná ako obuv tanečná, manažérska. Pri každodennom dlhodobom nosení je nutná oprava. Vhodné sú kombinácie s pryžovými dielmi na nášľapnej časti.
  • Gumená - je pružná, vhodná do každého počasia, ľahko sa udržiava. Najľahšia forma - Styropor - použitie u domácej obuvi.
  • Syntetická - je pružná, ľahko sa udržuje, voči opotrebovaniu stredne odolná, v ťažkom teréne kĺže.

Výrobný spôsob

Spôsob, akým je spojený spodok obuvi so zvrškom, výrazne ovplyvňuje funkciu a údržbu obuvi.

  • Obuv lepená - najčastejšie používaná technológia, kedy je spodok obuvi k vršku pripevnený lepením. Pevnosť lepeného spoja môže byť negatívne ovplyvnená premočením alebo prepotením obuvi, pri neopatrnej chôdzi môže dôjsť k mechanickému uvoľneniu lepeného spoja (zakopnutie).
  • Obuv flexiblová - obuv vyrobená týmto spôsobom je veľmi pohodlná, ľahká, ohybná (flexibilná) s efektným prešívaným okrajom. Zvýšená ohybnosť je daná tým, že zvršok obuvi je prišívaný priamo ku spodku bez nutnosti použitia napínacie stielky. Nevýhodou obuvi je jej obmedzená vodonepriepustnosť, ktorá je daná práve prišitím zvršku ku spodku. Preto je táto obuv určená predovšetkým do suchého prostredia. Pri zvýšenej vlhkosti môže dôjsť k premočeniu obuvi.
  • Obuv s priamo tvarovaným spodkom - spodok obuvi je k vršku pripevnený lisovaním, vstrekovaním alebo odlievaním. Takto je vyrábaná predovšetkým športová obuv a obuv pre voľný čas. Kvalita spoja aj samotného spodku obuvi je daná použitým materiálom.
  • Obuv rámová - spojenie spodku s vrškom je vytvorené nepriamo prišitím k vyšívaciemu rámu. Spojenie zvršku a spodku obuvi týmto spôsobom je veľmi pevné a odolné
Odoslať článok známemu   Vytlačiť